Duyuru

Yorumlarınıza lütfen dikkat ediniz. 07.08.2012 tarihi itibariyle olumsuz içerikli yorumlar yazılmaya başlanıyor.

Takipçiler

E-Posta İle Takip

2012 Copyright. Blogger tarafından desteklenmektedir.

Popüler Yayınlar

Arama

3 Ağustos 2012 Cuma

Netbook İçin Windows 8 Relase Preview - Türk Sayfalarında İlk!!!

Blogumda çok şey yazdım çok şey vaadettim ama çoğunu yapamadım maalesef. Bunun için öncelikle herkesten özür dilerim.

Şimdi ise yazacağım bu makale Türk sayfalarında bir ilk olacak sanırım. Çok araştırma yaptım ancak Türk site veya bloglarında böyle bir yazıyla karşılaşmadım. Bu yüzden bu sayfanın direkt olarak alıntı yapılmamasını bu sayfaya link verilmesini rica ediyorum.Şimdi ise bu kadar özel yazımıza gelelim.

Windows 8 Relase Preview sürümünü netbook'a yüklediyseniz eğer muhtemelen ekran çözünürlüğü hatasıyla karşılaşmışsınızdır. Bunun çözümünü çok aradım ancak Türkçe bir kaynağa ulaşamadım. Kardeşime yüklerken karşılaştığım bu sorunun çözümünü yabancı bir blogda buldum. BSBlog farkıyla bu sorunun çözümü ilk olarak Türkçe!!! 1. İlk önce Windows + R tuş kombinasyonuyla "Çalıştır"ı açıyoruz.
 2. Gelen ekrana regedit yazıyoruz. Bir hata ile karşılaşmazsanız 4. adıma geçin.
 3. Eğer bir sorun ile karşılaşırsanız C:/Windows klasörüne girip "regedit.exe" dosyasına sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştırın. Şifre istenirse yazın.
 4. Kayıt defteri açıldı. Şimdi sol tarafta değişik yazılar yazıyor. Tam ekran yapın ki rahat rahat okuyun :)
 5. HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E 968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}
 6. Buraya kadar sorunsuz geldiyseniz "0000" ve "0001"i de görürsünüz. İlk önce "0000"a tıklayın. Sol tarafta  “Display1_DownScalingSupported” yazan yerdeki değeri değiştireceğiz. Sağ tıklayarak bunu yapabilirsiniz. 0 olan değeri 1 yapacağız.
 7. Aynı işlemi 0001'de de yapacağız. Ama 0000'da ya da 0001'de olmayabilir. Yani ya bir tanesinde vardır (ben denediğimde 0000'da gördüm.) ya da her ikisinde de yoktur. Hangisinde varsa onu değiştirin. İkisinde de varsa ikisini de değiştirin.
 8. Kayıt defterini kapatabiliriz. Bilgisayarı yeniden başlatın.
 9. Bilgisayar açıldığında çözünürlük küçülmüş olabilir endişe etmeyin. Masaüstü'ne girip sağ tıklayıp "Ekran Çözünürlüğü"nü seçin.
 10. Ekran çözünürlüğü sekmesine gelince bir önceki halinden daha yüksek ekran çözünürlükleriyle karşılaşacaksınız. Yüksek ekran çözünürlüklerinden birisini seçin.
 11. Ekranınız biraz bulanıklaşır gibi görünebilir. Ancak sonuçta metro uygulamaları için bu gereklidir. Artık "Uygulama Mağazası"na girebilirsiniz. :)Umarım yardımcı olmuşumdur. Hiçbir sorumluluk kabul etmediğimi bilmenizi isterim ancak sorun çözüldü bende :)

Kolay gelsin :)

5 yorum:

Adsız dedi ki...

fakat bende Display1_DownScalingSupported yok aramadada bulun muyor?

BSBlog dedi ki...

Emin misiniz? Ben denedim çünkü :)

Adsız dedi ki...

bende o dosya 0001'de var sadece onu değiştirdim tamamdır çok teşekkürler sayenizde netbook win8 ile çalışabiliyor...

Adsız dedi ki...

Bendede Yok Nasıl Düzeltebiliriz Acaba ?

ali cin dedi ki...

harika açıklama... çok teşekkürler işe yaradı.